Glas Slavonije 2.11.2009.g. "Kemijskim pilinzima protiv mrlja" Estera
KEMIJSKIM PILINZIMA PROTIV MRLJA
Koža,organ koji štiti ljudski organizam,najodgovornija je za prilagodbu promjenjivim stanjima okoliša,kao što su toplina,hladnoća,suša i zagađenje. Primarna joj je funkcija zaštita,ali također i refleksija ljudske ljepote. Koža lica je više osjetljiva i podložna poremećajima nego koža tijela. Prema tome ne iznenađuje činjenica da se znakovi starenja kao posljedica vremena i gubitka elasticiteta prije evidentiraju na tom području. Jedan od takvih znakova su hiperpigmentacije. Najveći dio hiperpigmentacija koje vidimo rezultat je izlaganja suncu. Kada je sunce samo poticaj hiperpigmentaciji,to je najlakši oblik pigmentacije na koji se može utjecati. Kada je sunce povezano s hormonima ( stres- hipofize, nadbubrežne žlijezde,trudnoća-spolni hormoni itd.) problem postaje kompleksniji jer su hormoni fiziološki i utječu na kožu 24 sata dnevno. Uz izlaganja suncu postoje još neki uzroci pigmentacija,a to je nasljedni faktor,upale ( akne,rane,bolesti), izlaganje kemikalijama (mirisi + UV) i lijekovi. Neki medicinski postupci i traume na koži također mogu potaknuti postupalnu hiperpigmntaciju.
Danas se uspješno hiperpigmentacije,bore i akne tretiraju kemijskim pilinzima koji se dijele u tri tipa:površinski-uklanjaju površinske slojeve epidermisa, srednje duboki-uklanjaju epidermis,papilarni dermis i gornji retikularni dermis i dubiki pilinzi-penetriraju do središnjeg retikularnog dermisa. Vrsta pilinga ovisi o snazi kemikalija koje se primjenjuju,i o tome koliko duboko penetrira. Površinski pilinzi se primjenjuju za bore,hiperpigmentacije,akne i kod nekih slučajeva rozaceje.Srednje duboki pilinzi poput triklor octene kis.(TCA) koje isključivo rade lječnici-dermatolozi se primjenjuju više za izraženije bore,hiperpigmetacije,kao i za predkancerogena oštečenja poput keratoza kože izložene suncu i duboki pilinzi -piling fenolom koje se primjenjuju za najizraženije bore i oštečenja od sunca. ONI JESU EFIKASNI, ALI NISU ČUDOTVORNI DO TE MJERE!
Od alfa hidroksilnih kiselina (AHA) za eksfolijaciju nude se glikolna,mliječna,vinska i jabučna kiselina.Od beta hidroksilnih kiselina (BHA) salicilna i limunska kiselina. pH kiseline koje se primjenjuje je 3-4.5 ,a koncentracija do 50% u kozmetičkim salonima-radi educirani kozmetičar za profesionalnu primjenu, a do 70% liječnik dermatolog.
AHA kiseline primarno glikolna, tretiraju kožu normalizirajući staničnu obnovu u epidermisu,čime se potiče formiranje normalne zdrave kože. Istraživanja su pokazala da AHA kis. smanjuju bore,pigmentaciju i hiperkeratozu. Mliječna kis. dodatno utječe i na povečanje količine epidermalnih barijernih lipida ,čime poboljšavaju barijernu funkciju kože,stimulira sintezu kolagena i povećava količinu prirodnih ovlaživača,čime se povećava efekt vlaženja kože te potiče proces eksfolijacije. 5% mliječna kis. je inhibitor tirozinaze (enzima koji ubrzava stvaranje melanina) u procesu melanogeneze.
BHA kiseline primarno salicilna kis. uklanja površinski sloj mrtvih stanica. BHA kis. ljušte mrtve stanice s površine kože tako da utječu na natural moisturizing faktor (NMF) ,a konačan rezultat je poticanje obnove stanica. Salicilna kis.pokazuje i protuupalna svojstva i preferira se u tretmanima s aknama i rozacejom.
Retinol ili vitamin A je uključen u eksfolijaciju posljednjih godina jer koža može pretvoriti retinol u retinoičnu kis. koja je važna anti-age i eksfolijacijska tvar. Retinol dokazano smanjuje vidljive znakove fotostarenja i prirodnog procesa starenja kada se koristi na dnevnoj bazi.
Postoje kozmetički proizvodi koji mogu ublažiti neujednačenu pigmentaciju na koži. Osim što neujednačenu pigmentaciju tretira stručni tim-liječnik dermatolog i kozmetičar takvoj koži potrebna je i njega kod kuće. Njega kod kuće sastoji se u PRIPREMI kože što podrazumijeva čišćenje kože adekvatnim čistačem ujutro i naveče čime se postiže bolje prodiranje aktivnih tvari. Drugi korak je PREVENCIJA proizvodima u obliku seruma, praha i sl.koji na staničnoj razini kontroliraju proces pigmentacije i tako sprečavaju pojavu hiperpigmentacije. To su koncentrirani proizvodi koji se obično nanose prije kreme,a najčešće sadrže neke od ovih aktivnih tvari:kompleks smeđe i crvene alge,oligopeptid 34, glukozamin, niacinamid, ekstrakt korjena biljke Ferula foetida,vitamin C,bijeli čaj, korjen sladića,ekstrakt iz biljaka duda,kivija itd.Treći i vrlo važan korak je ZAŠTITA što podrazumijeva lagane kreme za dan koje intenzivno hidratiziraju i posvjetljuju kožu,a sadrže prirodne minerale koji štite od UVA i UVB zraka. I naravno bogata noćna krema koja snažno hrani kožu.
PIŠE: ANAMARIJA HORVAT, majstor kozmetičar i vizažist